Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-06-2021 04:08   Güncelleme : 03-06-2021 04:08

Zeytinin Anavatanı Kilis’te Zeytinciliğe 2 Yeni Proje Desteği

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulan “Zeytinyağında Kalite Kriterlerinin Arttırılması ve Zeytinciliğin Geliştirilmesi” ve “Zeytin Bahçemde Entegre Mücadele Tekniklerini Uyguluyorum” projeleri GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından kabul edilmiştir

Zeytinin Anavatanı Kilis’te Zeytinciliğe 2 Yeni Proje Desteği

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulan “Zeytinyağında Kalite Kriterlerinin Arttırılması ve Zeytinciliğin Geliştirilmesi” ve “Zeytin Bahçemde Entegre Mücadele Tekniklerini Uyguluyorum” projeleri GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından kabul edilmiştir.

Projelerin imza töreni GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet AÇIKGÖZ, Başkan Yardımcısı Dr. Nusret MUTLU,  Bölge Müdürü Hasan KILIÇ, Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU ve İl Müdür Yardımcısı Seyfullah GENCER’in katılımı ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığında yapıldı.

Törende konuşan İl Müdürü Kökçüoğlu ” İlimiz ekonomisi ve tarımsal üretiminde büyük öneme sahip ve yaklaşık 4500 yıllık tarihi olan Kilis Yağlık Zeytin çeşidimiz için hazırlamış olduğumuz projelerin GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenmesi ilimiz, zeytinyağımız ve Kilis Zeytini için çok önemli.

İlimizde 300.000 dekar alanda zeytin üretimi yapılmakta olup bunun %95 i yağlık çeşittir. Son dönemde zeytinyağının pazarlanmasında kalite ve markalaşma büyük önem arz etmekte, bu konuda İlimizde Özel sektör, üretici birliklerimiz ve kurumlarımız tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Doğru zamanda ve tekniğine uygun olarak yapılan entegre mücadele ve hasat, zeytinyağının kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Projelerimize desteklerinden dolayı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanımız Sn. Mehmet AÇIKGÖZ, Kilis Valimiz Sn. Recep SOYTÜRK’e şükranlarımı sunar, çiftçilerimiz ve ilimize hayırlı olmasını diler, emeği geçen kurum personellerime, Kilisli Zeytin üreticilerimiz başta olmak üzere tüm sektör paydaşlarımıza zeytin ve zeytinyağımızın hak ettiği noktaya gelmesi için gösterdikleri çaba için teşekkür ederim.” dedi.

Kilis Üretiyor Devletimiz Destekliyor.