Eğitim
Giriş Tarihi : 17-04-2021 23:50   Güncelleme : 17-04-2021 23:50

Üniversitemizde “Yurtdışında Eğitim ve Kariyer Olanakları” Başlıklı Söyleşi Gerçekleştirildi

Üniversitemizde “Yurtdışında Eğitim ve Kariyer Olanakları” Başlıklı Söyleşi Gerçekleştirildi   Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin “Kariyer Söyleşileri” kapsamında Merkez Müdürü Doç

Üniversitemizde “Yurtdışında Eğitim ve Kariyer Olanakları” Başlıklı Söyleşi Gerçekleştirildi

Üniversitemizde “Yurtdışında Eğitim ve Kariyer Olanakları” Başlıklı Söyleşi Gerçekleştirildi

 

Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin “Kariyer Söyleşileri” kapsamında Merkez Müdürü Doç. Dr. Mehmet Akif Karaman “Yurtdışında Eğitim ve Kariyer Olanakları” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin kendilerine “Ben ne istiyorum?”, “Amacım ne?”, “Neden yurtdışında eğitim almak istiyorum?” sorularını sorarak işe başlamaları gerektiğini belirten Karaman, eğitim almak istenilen üniversitelerin kabul koşullarını bilmenin, okul ücreti olup olmadığını araştırmanın, çift dille eğitim yapan ve uluslararası öğrenci ve öğretim üyesi tecrübesi olan okulları tercih etmenin önemli olduğunu belirtti. Özellikle ikinci bir dil öğrenmenin zor olmadığını ve bir yıllık sıkı bir çalışma ile IELTS ve TOEFL gibi sınavlardan istenilen puanların alınabileceğini ifade eden Karaman, yurtdışı okulların genel olarak akademik dönem başlangıcından bir yıl önce başvuruları aldıklarını ve değerlendirmeleri tamamladıklarını söyledi. 
Konuşmasında devletimizin YLSY programı kapsamında birçok ülkeye belirli alanlarda lisansüstü öğrenci gönderdiğini ifade eden Karaman, kendisinin de bu programla ABD’de yüksek lisans ve doktora eğitimi aldığını ve özellikle öğrencilerin bu programı düşünerek birçok eğitim fırsatlarından faydalanabileceklerini belirtti. Konuşmasında ücretsiz eğitim veren, burs imkânları sağlayan ve YÖK tarafından denklikleri verilen üniversiteleri de şu şekilde sıraladı: 
1.    University of Bergen: Norveç’in tüm dünyadan öğrencilere ücretsiz eğitim veren en iyi üniversitelerinden biridir.
2.    Free University of Berlin: Özellikle biyoloji, kimya ve eczacılık bölümlerinde uzmanlaşmışlardır.
3.    University of Oslo: Norveçin en büyük ve en eski üniversitesidir. Hukuk, tıp, matematik, dişçilik ve doğa bilimleri üzerine güçlü akademik kadrosu ve eğitim imkânları ile dikkat çeken üniversite, Biyoteknoloji Merkezi, Moleküler Yaşam Bilimleri ve Cinsiyet Araştırmaları Merkezi ile de meşhurdur.
4.    Scuola Normale Superiore di Pisa: İtalyanın devlet üniversitesidir. İtalyan üniversiteleri burs olanakları ve ücretsiz eğitimleri ile meşhurdur. 
5.    Dresden University of Technology: Özellikle biyomühendislik, nanoelektronik sistemler, biyomedikal, enerji ve çevre gibi konularda zengin lisansüstü İngilizce programlara sahip bir üniversitedir.
6.    University of Luxembourg: Çok dilli yapısı ile dikkat çeken üniversite, bilimsel ve araştırma odaklı eğitim sistemi ve aralarında bilim, teknoloji ve iletişim; hukuk, ekonomi ve finans ile dil ve edebiyat, beşeri bilimler, sanat ve eğitimin de olduğu 3 fakülteden oluşmaktadır.
7.    Ludwig Maximilian University of Munich: 1472 yılında kurulmuş Almanya’nın en eski eğitim kurumlarından biridir. 18 fakülteden oluşmaktadır.
8.    Ücretsiz eğitim sunan Ülkeler: Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Avusturya, Fransa.

Çalışma olanaklarının da ele alındığı söyleşinin tamamına Youtube KİYÜ KARMER kanalından veya söyleşi linkinden ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=GNUqnnrV8Os