Eğitim
Giriş Tarihi : 13-04-2021 21:03   Güncelleme : 13-04-2021 21:03

Üniversitemiz “Kariyer Söyleşileri” Kapsamında Lise Öğrencileriyle Buluştu

Üniversitemiz “Kariyer Söyleşileri” Kapsamında Lise Öğrencileriyle Buluştu   22 Mart- 9 Nisan tarihleri arasında, üniversite tanıtım günleri “Akademisyenler Liselilerle Buluşuyor” söyleşileri kapsamında Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kariyer Merkezi yetkilileri Doç

Üniversitemiz “Kariyer Söyleşileri” Kapsamında Lise Öğrencileriyle Buluştu

Üniversitemiz “Kariyer Söyleşileri” Kapsamında Lise Öğrencileriyle Buluştu

 

22 Mart- 9 Nisan tarihleri arasında, üniversite tanıtım günleri “Akademisyenler Liselilerle Buluşuyor” söyleşileri kapsamında Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kariyer Merkezi yetkilileri Doç. Dr. Mehmet Akif Karaman, Dr. Öğr. Üyeleri Esra Asıcı, M. Fatih Güloğlu ve Seher Maşkaraoğlu, Kilis il ve ilçelerinde bulunan 16 liseye tanıtımda bulundular. 1000’e yakın öğrenci, öğretmen ve okul yöneticisi ile buluşan akademisyenler; geleceğin meslekleri, Kilis 7 Aralık Üniversitesinin akademik, sosyal ve kampüs olanakları, yeni açılan, açılması planlanan lisans ve yüksek lisans programları hakkında bilgilendirmelerde bulundular. 

Gelecekte bilişim, sağlık, eğitim ve güvenlik alanlarında bulunan mesleklerin ilgi göreceğine ve bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyacın her geçen yıl artacağına dikkat çeken akademisyenlerimiz, bu alanların Üniversitemizde bulunduğunu ve Türkiye’nin tüm illerinden ve bölgelerinden gelen öğrencileri mezun ettiklerini belirttiler. 2020 ÖYS yerleştirme sonuçlarına göre Kilis 7 Aralık Üniversitesinin tüm bölümlerde ortalama %98 doluluk oranıyla en çok tercih edilen üniversitelerden biri olduğunu belirtiler.  Birçok öğrenci; Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Sosyoloji, Ziraat Mühendisliği ve Antrenörlük bölümlerini tercih etmek istediklerini belirtirken özellikle üniversitemizin artan öğrenci sayısına, yarı zamanlı çalışma olanaklarına, Mevlana/Farabi/ Erasmus programlarına, akademik alanda ve KPSS’de yükselen grafiğine büyük ilgi gösterdiler. 

Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Akif Karaman, üniversite anlayışının gelişen ve büyüyen Türkiye ile beraber büyük şehirlerin dışına çıktığını ve üniversitelerin bulunduğu şehirlerin maddi imkânlarının, yurt ve barınma olanaklarının yanı sıra öğretim elemanlarının tecrübelerinin de öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir unsur olduğunu belirtti. Kariyer Merkezi yetkilileri; Kilis ilinin yaşam giderleri açısından ucuz bir şehir olması, tüm öğrencilere barınma imkânı sağlayacak yeterli sayıda kız ve erkek öğrenci yurtlarına sahip olması, yaşamaya elverişli iklimi ve birçok şehirden daha rahat olan ulaşım olanakları nedeni ile tercih edilebileceğini vurguladılar. Ayrıca Üniversitemizin genç, dinamik, tecrübeli, yurt içi ve yurt dışında ön sıralarda bulunan üniversitelerden eğitim almış doktoralı akademisyenlerinin de bulunması nedeni ile öğrencilere büyük avantajlar sağlayacağını belirttiler.