Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 06:30   Güncelleme : 31-05-2021 06:30

ÜLKEMİZ BAŞLADI

İl Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından yapılan fenolojik kontrollerde tek yıllık yem bitkisi olarak ekilişi yapılan fiğ bitkisinin yüzde 50 çiçeklenme dönemine girdiği tespit edilmiştir

ÜLKEMİZ BAŞLADI

İl Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından yapılan fenolojik kontrollerde tek yıllık yem bitkisi olarak ekilişi yapılan fiğ bitkisinin yüzde 50 çiçeklenme dönemine girdiği tespit edilmiştir. Yem bitkileri desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin Fiğ hasadına başlamadan önce destekleme başvurularını yapmaları; çiftçi kayıt sistemi üzerinden ürün desenlerini ve yem bitkisi ekilişlerini beyan etmeleri gerekmektedir. Müracaat eden çiftçilerimizin Fiğ tarlalarını bu dönemde yeşil ot olarak (tohuma bırakmadan) hasat etmeleri, hasat esnası veya sonrasında İl Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından gerekli tespitin yapılması ile destekleme başvuruları tamamlanmış olacaktır.

Bakanlığımızın verdiği Yem Bitkisi Desteklemesi ile hayvanlarımızın kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda Bakanlığımız 2001 yılından bu yana yonca, korunga, fiğ, silajlık mısır vb kaliteli kaba yem üretimine yönelik bitkilerin ekilişlerine destekleme vermektedir. Çiftçilerimize bol, bereketli ve kazançlı üretim sezonu dileriz.