Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-04-2022 20:22   Güncelleme : 06-04-2022 20:22

Mera Açılış Töreni

Mera Açılış Töreni

Mera Açılış Töreni

Mera Kanunu kapsamında meralarımızın ot veriminin arttırılması, maksimum düzeyde hayvansal ürün elde edilmesi ve hayvancılık sektörümüzün geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılırken meraların, toprak, su ve diğer doğal kaynakların korunması amacıyla otlatmanın bilimsel ve teknik kurallara bağlı kalınarak planlanması gerekmektedir.

İlimizde mera bitkilerinin büyüme ve gelişme dönemlerinde, otlatmaya karşı hassas oldukları ve ağır otlatmadan zarar gördükleri ilkbahar, yaz ve kışa giriş kritik periyodları göz önünde bulundurularak hazırlanan Mera Otlatma Planı doğrultusunda İlimiz Merkez İlçesi Çörten köyünde 01.04.2022 Cuma günü program düzenlenmiş ve Meralarda Otlatma Mevsiminin Başlamasını temsilen sürüler meraya salınmıştır.

Mera açılış töreninde Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu; ” İçerisinde bulunduğumuz bu zor süreçte siz çiftçilerimiz ve tarımsal üretim daha büyük önem kazanmıştır. Sizler üretmeye devam edeceksiniz. Biz de bütün imkanları kullanarak sizleri destekleyeceğiz.  Tarlamızdan pulluk, meralarımızdan ve ahırlarımızdan hayvanlarımızın sesi eksik olmasın. Meralardan azami ölçüde faydalanırken aynı zamanda kritik dönemlerde otlatmaya ara verilmesi, ilimiz otlatma planına uyulması, uygun sayıda hayvanın yayılarak otlatma baskısının azaltılması vb. yöntemlerle meralarımızın korunması ve ot veriminin artırılması hepimizin boynunun borcudur. Bu konuda farkındalık oluşturmak ve daha fazla kişiye ulaşabilmek amacıyla düzenlenen mera açılış töreni ve 2022 yılı Otlatma Mevsiminin hayırlı olmasını dilerim.” dedi.