Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-06-2021 01:45   Güncelleme : 10-06-2021 01:45

KİLİS’E KIRSAL KALKINMA PROJELERİ İÇİN BAKANLIĞIMIZDAN 9 MİLYON TL YATIRIM

​Bakanlığımızın vizyonu dâhilinde tarımsal üretimin yanında, tarımsal ürünlerin değerlendirilmesi, hammaddenin mamul madde haline dönüştürülmesi, gıda güvenliği ve güvenilirliği ile sulama suyunun etkin ve tasarruflu kullanımı büyük önem arz etmektedir

KİLİS’E KIRSAL KALKINMA PROJELERİ İÇİN BAKANLIĞIMIZDAN 9 MİLYON TL YATIRIM

​Bakanlığımızın vizyonu dâhilinde tarımsal üretimin yanında, tarımsal ürünlerin değerlendirilmesi, hammaddenin mamul madde haline dönüştürülmesi, gıda güvenliği ve güvenilirliği ile sulama suyunun etkin ve tasarruflu kullanımı büyük önem arz etmektedir.

Bu çerçevede, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında uygulanan projeler ve kurulan tesisler tarımdaki gelişmenin en büyük göstergelerinden birisi olmuştur. Program kapsamında uygulanan projeler ile kurulan son derece modern tesislerde, çiftçilerimiz tarafından arazide zor koşullarda üretilen tarımsal ürünlerin mamul madde haline dönüşümü sağlanmaktadır. Böylece çiftçilerimizin ürünleri yerinde değerlendirilerek çiftçilerimizin gelirleri artırıldığı ve refah seviyeleri yükseltildiği gibi istihdama da katkı sağlanmaktadır. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İl Müdürü KÖKÇÜOĞLU konuşmalarında ” Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Kilis’te 2020 yılı itibari ile tamamlanan ve toplam maliyeti 52.3 Milyon TL olan 76 tesise yaklaşık 23.6 Milyon TL hibe desteği ödedik. 2021 yılı 14. Etap kapsamında İlimizin başlıca geçim kaynaklarından olan zeytin ve zeytinyağı üretimi ile ilgili 2 yeni tesis ve 1 teknoloji yenileme olmak üzere 3 proje Bakanlığımız tarafından hibe programına alınmış ve projeler sözleşme aşamasındadır. Projelerin toplam yatırım tutarı 9 Milyon TL olup tamamlandığında 3.7 Milyon TL hibe desteği sağlanacaktır. Şimdiden yeni etabın yatırımcılarımıza ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.