Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-12-2021 02:12   Güncelleme : 16-12-2021 02:12

“Güçlü Geçim Dayanıklı Toplum” Projesi Kapsamında Kursiyerler “İstihdam Fuarı”nda Buluştu

"Güçlü Geçim Dayanıklı Toplum" Projesi Kapsamında Kursiyerler "İstihdam Fuarı"nda Buluştu

“Güçlü Geçim Dayanıklı Toplum” Projesi Kapsamında Kursiyerler “İstihdam Fuarı”nda Buluştu

İl Müdürlüğümüz ve FAO işbirliği ile yürütülen “Sosyo-Ekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve İş Fırsatlarının Yaratılması Yoluyla Türkiye’de Geçici Koruma Altında Bulunan Suriyelilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Arttırılması (OSRO/TUR/901/EC) Projesi kapsamında İstihdam Fuarı düzenlendi.

Düzenlenen Fuara Vali Yardımcısı Kemal BALABAN, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU, Milli Eğitim İl Müdürü M. Emin AKKURT, İşkur İl Müdürü Erdinç ÇAMLI, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet KILIÇ, SGK İl Müdürü Abdulkadir AKKAŞ ve işbirliğiyle çalışılan kurum temsilcileri, İl Müdür yardımcılarımız Seyfullah GENCER ve Mehmet ÖZÜBERK, FAO’dan İlimize gelen Ulusal Proje Koordinatörü Çağatay Cebi, Saha Koordinatörü Baran Kenan POLAT, Operasyon Sorumlusu Kadir DEMİRBOĞA, Oda ve Birlik Başkanlarımız, FAO Proje Ekibimiz ve proje kapsamında eğitimleri başarı ile tamamlayan kursiyerlerimiz, Uygulamalı Çiftçi okulu programına katılan üreticilerimiz katılmışlardır.

Proje kapsamında açılan; 12 adet Mesleki Eğitim kursundan 300 kursiyer, 6 adet Uygulamalı Çiftçi Okulundan 150 üretici, 3 adet Tarımsal Beceri Geliştirme Uygulamaları Programından 150 faydalanıcı başarı ile programları tamamlamış ve sertifikalandırılmışlardır. Projenin en önemli çıktılarından istihdam konusunda şuana kadar Mesleki Eğitim Kurslarına katılan ve başarı ile tamamlayan 300 kursiyerden 133’ü geçici/mevsimlik, 14’ü daimi olacak şekilde toplamda 147 kursiyer istihdam edilmiştir.

Ayrıca proje Kapsamında desteklenen Kilizi Kadın Kooperatifi standında kooperatif üyeleri ürettikleri yerel ürünlerin tanıtımını yapmışlardır. İstihdam ofisi ve İşkur Hizmet Noktası standında ise kursiyerlerimiz sertifikalarını teslim alarak istihdam olabilmeleri amacıyla İşkur sistemlerine kayıtları yapılmıştır.

İstihdam fuarında konuşan KÖKÇÜOĞLU “İlimiz kendi nüfusundan çok daha fazla Suriyeli misafiri mümkün olan en güzel şekilde ağırlamaktadır.  Kilisliler olarak bizler misafirperverliğimizin gereğini yerine getirirken bu tarz projelerle yalnız olmadığımızı hissediyor ve görüyoruz. Bu sayede ensar ve muhacirlerin birbirlerini daha iyi tanıyıp anlamaları, kaynaşmaları, yardımlaşmaları, pozitif yönde etkileşimlerin artırılması, entegrasyonun sağlanması, ilimiz ve ülkemiz tarımsal üretimine katkının artırılmasına yönelik projelerin hazırlanmasına daha azimli ve şevk ile çalışıyoruz. Bizler; bir gün misafirlerimiz ülkelerine döndüğünde gönüllerinde bir tahtımız olması ve geri dönüp bakıldığında hoş bir sada bırakabilme temennisi ile gayret gösteriyoruz. Bu uğurda katkı sağlayan ve emek sarf eden herkese teşekkür ederim.” dedi.