Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-11-2021 23:08   Güncelleme : 22-11-2021 23:08

% 50 HİBE KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ PROJE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

% 50 HİBE KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ PROJE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

% 50 HİBE KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ PROJE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ ile ilgili bilgilendirme toplantısı Kilis Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU’nun yanı sıra Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hacı Mustafa CELKANLI ile çok sayıda sanayici ve üretici katıldı.

İl Müdürü KÖKÇÜOĞLU yaptığı konuşmada ” Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi ile Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi projeleri 2021-2022 başvuruları 31 Ekim 2021 tarihi itibariyle başlamıştır. Başvurular internet üzerinden yapılabilmekte olup Altyapı projeleri için 17/12/2021 tarihi saat 23:59’da, Ekonomik Yatırım Projeleri için ise 21.01.2022 tarihi saat 23:59’da sona erecektir.

KKDP nin temel mantığı olan tarımsal ürünlerin işlenmesi-paketlenmesi-depolanmasına yönelik Ekonomik Yatırımlar da yeni yatırımların üst limiti 3.500.000.-TL, yarım kalan yatırımların tamamlanmasına yönelik üst limit 2.500.000.-TL olarak güncellenmiş, modernizasyon ve kapasite artırımlarında ise bu limit 2.000.000.-TL olarak açıklanmıştır.

Önceki yıllarda “Altyapı Yatırımları” olarak tanımlanmış olan küçük ölçekli yatırımlar bu dönem 2 alt başlığa ayrılmış ve “A İş Planı” başlığı altında üreticilere makine – ekipman sağlanmasına yönelik hibe uygulamasına geçilmiştir.

Altyapı yatırımlarında da yine küçük ölçekli işleme-paketleme-depolama yatırımları “B İş Planı” dâhilinde uygulanacak olup burada limitler 600.000.-TL dir.

Özellikle küçük işletmelerin talep ettiği makine ekipman alımı bu yıl “A İş Planı” kapsamında uygulanmaya başlanılmıştır. Projeye konu makine listesi uygulama rehberi eki olarak yayınlanmış ve 73 kalem makine uygun bulunmuştur. Bu başlık altında her bir üretici sadece 1 makine-ekipman için başvurabilecek olup proje tutarı üst limiti 300.000.-TL dir.

Altyapı yatırımlarına başvurularda yatırım yerinin “kırsal alan” veya “kırsal mahalle” de olması zorunludur.

Başvurular bakanlığımız ana sayfasında yer alan link üzerinden kayıt olunarak yapılacak, değerlendirmeler sonrasında ilimizin bütçesi çerçevesinde belirlenecek yatırımlar desteklenecektir.” dedi.

İl Müdürü KÖKÇÜOĞLU’nun konuşmasının ardından Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Şahin SADAKAOĞLU tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunumun ardından karşılıklı soru cevap bölümüyle program sona erdi.

Yine Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ ile ilgili bilgilendirme toplantısı Elbeyli, Musabeyli, Polateli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde de düzenlenmiştir. Düzenlenen bu toplantılarda hibe desteği ile ilgili sunum İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü personelimiz tarafından yapılmıştır. Üreticilerimizle yapılan soru cevap bölümleriyle toplantılara son verilmiştir.