Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-01-2022 14:40   Güncelleme : 10-01-2022 14:40

2022 Basınçlı Sulama Sistemlerine %50 Hibe Programına Başvurular Başladı

2022 Basınçlı Sulama Sistemlerine %50 Hibe Programına Başvurular Başladı

2022 Basınçlı Sulama Sistemlerine %50 Hibe Programına Başvurular Başladı

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi hakkındaki 2021/7 nolu tebliğ 25 Şubat 2021 tarihli 31406 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.  

Konuya ilişkin açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU; “Dünya nüfusu arttıkça, gıdaya olan talep de aynı oranda artıyor. Gıdaya olan talebin artması ise doğal olarak tarımsal sulamaya olan ihtiyacı etkiliyor. Tarımsal sulama, uzman görüşlerine göre doğal su kaynaklarının tüketimi açısından önemli bir etkendir. Tüm bunlar birleşince, modern sulama tekniklerinin hayatımızdaki değeri her geçen gün daha da artıyor.

Kullanımı geleneksel sulamaya göre her gün daha çok artan bu modern sistem; çiftçilerin enerji, işçilik ve su maliyetlerini azaltıyor. 2007-2021 yılları arasında Kilis’te 1789 proje için çiftçilerimize yaklaşık 19,26 Milyon TL basınçlı sulama hibe desteği ödedik.  2022 yılında ise hedefimiz modern sulama sistemlerine geçmemiş olan çiftçilerimize ulaşarak modern basınçlı sulama sistemleriyle sulanan arazi miktarını arttırmak, sulamanın randımanlı yapılmasını sağlamak ve dolayısıyla su tasarrufu sağlamaktır. 2022 yılının çiftçilerimiz için bol ve bereketli geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

Tebliğ kapsamında yapılacak başvurular; 2022 yılı için 10 Ocak ‘tan başlayarak 28 Şubat tarihine kadar,  son başvuru tarihi tatil gününe denk gelmesi halinde ilk mesai bitimine kadar, başvuru sahipleri tarafından, dosya halinde tek nüsha olarak elden il müdürlüğüne teslim edilerek yapılacaktır. Başvuru sahibinin, herhangi bir zorunluluk nedeniyle şahsen başvuru yapamaması durumunda, noterden vekâletname verdiği bir kişi bu program kapsamında hibe başvurusunu vekâleten yapabilir. Bu durumda vekâletnamenin başvuru ile birlikte verilmesi gerekmektedir. Son gün sisteme girilemeyen dosyalar kabul edilmemiş sayılacağından; başvuru dosyalarının son günden önce İl Müdürlüğümüze teslim edilmesi başvuru sahiplerinin menfaatinedir.

Detaylı bilgi için İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünü ziyaret edebilirsiniz.